Знайшли помилку? Виділіть частину тексту і натисніть CTRL + Enter

На Ківерцівщині зареєстрували випадок дірофіляріозу

09:34 06.09.2017
911

На Волині цьогоріч відомі два випадки небезпечного гельмінтозу, який спричинений укусом комара.

За даними МОЗ України дірофіляріоз, спричинений Dirofilaria repens – єдиний трансмісивний гельмінтоз місцевого характеру, що постійно реєструється на території України і має тенденцію до зростання, – йдеться на сайті Волинського обласного лабораторного центру .

Якщо з 1975 по 1996 роки на території України зареєстровано лише 51 випадок у 11 регіонах країни, то протягом останніх 10 років (за період 2006 по 2016 роки) вже реєструється 1706 випадків у 25 регіонах.

За інформацією ДЗ «Український центр з контролю і моніторингу захворювань МОЗ України» лише у 2016 дірофіляріоз виявлявся на 20 адміністративних територіях України, де було зареєстровано 111 спорадичних випадків, в т.ч. 1 – на Волині. Найбільше хворих зареєстровано у м. Києві – (138 випадків) та інших областях: Дніпропетровській – 156, Донецькій – 149, Запорізькиій – 136, Миколаївській – 121, Херсонській -94, Одеській – 85, Чернігівській – 81, Луганській та Харківській – по 80, Полтавській – 74, Черкаській – 73, Сумській -71 випадок.

Незважаючи на те, що протягом останніх 10 років у Волинській області виявляються лише поодинокі випадки дірофіляріозу (всього 11 хворих), ситуація в цілому залишається не стійкою.

Так, у минулому 2016 році випадок дірофіляріозу зареєстровано у мешканки Камінь-Каширського району. Хвору прооперували з приводу підшкірного утворення в ділянці ока. Видалений гельмінт доставили в паразитологічну лабораторію ДУ «Волинський ОЛЦ МОЗ України», де проведеним морфологічним дослідженням підтверджено дірофіляріоз — нематоди виду Dirofilaria repens, в т.ч. у ДЗ «Український центр з контролю та моніторингу захворювань МОЗ України».

В цій же лабораторії вже у 2017 році підтверджено 2 нових випадки захворювання (у Ківерцівському районі та місті Луцьку).

Отож, зараження людини відбувається лише через укуси кровососних комах, в основному комарів, що заражені личинками дірофілярій. Джерелом зараження комарів зазвичай є інфіковані домашні собаки й коти, рідше дикі тварини.

Клінічні прояви залежать від реакції організму та швидкості росту паразита і становлять від одного місяця до кількох років.

Ситуація щодо раннього виявлення має чітку особливість. Майже всі хворі звернулись за медичною допомогою самостійно з подібними скаргами на: свербіж, відчуття пересування паразита під шкірою, набряк, почервоніння шкіри, підвищення температури тіла, головний біль, недомагання, появу пухлин під шкірою тощо. Після оперативного втручання гельмінт видаляється та доставляється для морфологічного дослідження на дірофіляріоз в паразитологічну лабораторію ДУ «Волинський ОЛЦ МОЗ України».

Локалізація гельмінтів на тілі найчастіше відмічалась: у верхній повіці ока – 6 випадків (або 54,5%), скронева ділянка та шия – 4 (36,3%) та 1 хворий з діагнозом підшкірний дірофіляріоз пупкової ділянки тіла.

Пізнє звернення хворих за медичною допомогою має місце при легких ступенях перебігу хвороби: хворі видаляють гельмінт самостійно, не звертаючись до лікарів і не проводячи відповідну протиглисну терапію, що є вкрай небажаним.

В цьому плані, з метою покращення обізнаності, потребує покращення освітня робота серед населення, в т.ч. медичних працівників.

Враховуючи, що на території Волинської області є сприятливі клімато-екологічні умови для виплоду комарів – активних переносників збудників дірофіляріозу та неякісна регуляція їх численності, ситуація залишається на контролі фахівців обласного лабораторного центру. У 2017 році лабораторією підтверджено і досліджено 2 випадки дірофіляріозу.

Постає гостро питання профілактики гельмінтозу, як у людей, так і в тварин, тому має велике значення дегельмінтизація та дотримання правила вигулювання домашніх тварин, адже їх утримання досі не впорядковано. Важливе профілактичне значення має належне утримання відповідними службами та власниками, як водойм так і гідротехнічних споруд, з метою зменшення виплоду комарів – як основного джерела зараження небезпечним дірофіляріозом.

Коментарі
23 червня
Сьогодні
Вчора
21.06.2018
20.06.2018
19.06.2018
18.06.2018
17.06.2018
16.06.2018
15.06.2018
Підписатися на наші новини
*ви у будь-який момент зможете відписатися від наших новин