У Ківерцях викрили фіктивний благодійний фонд

01 Серпня 2017, 13:09
5557

Благодійний фонд «Західний вітер» став фігурантом кримінального провадження щодо підробки документів і шахрайства із гуманітарною допомогою.

Низка благодійних фондів на Волині стала фігурантом кримінальних проваджень щодо підробки документів і шахрайства із гуманітарною допомогою отриманою з країн Західної Європи. Серед них і молоді фонди, і старожили. Окремі отримують гуманітарну допомогу від фіктивних іноземних організацій. Правоохоронні органи підозрюють, що таким чином в Україну потрапляють комерційні вантажі під виглядом благодійної допомоги, –пише Четверта Влада.

Про це йдеться в журналістському розслідуванні Євгенії Моторевської для програми «Слідство.інфо». «Четверта влада» взяла участь у цьому розслідуванні і підготувала детальну частину, яка не увійшла у  основну публікацію, стосовно «шахрайської гуманітарки» у Волинській області.

Волинь входить до п’ятірки областей, куди з-за кордону завозиться найбільше гуманітарної допомоги.

«Слідство.інфо» отримало інформацію, що ціла низка благодійних фондів, зареєстрованих на Волині, протягом останніх п’яти років отримавла десятки і навіть сотні гуманітарних вантажів. Здебільшого вага одного такого вантажу сягає 15-20 тонн.

Правоохоронці зараз розслідують два кримінальних провадження, у яких фігурує сім благодійних та три релігійні організації з Волині, щодо реалізації гуманітарної допомоги не за призначенням.

То з якого боку вітер на «Західний вітер»

Одне з проваджень відкрите проти благодійного фонду «Західний вітер», створеного в Луцьку у вересні 2015-го року. За майже півтора року діяльності цей фонд отримав 15 вантажів з гуманітарною допомогою, а це щонайменше 200 тонн вживаного одягу, взуття, синтепонових ковдр, м’яких іграшок і… штор. 

На початку 2017 року поліція відкрила провадження за статтею «шахрайство». Усі отримані фондом товари мали б зберігатися на території так званого митного складу до проведення необхідних перевірок.

В ході розслідування співробітники Управління захисту економіки у Волинській області встановили, що товар, який ввіз БФ «Західний вітер» під виглядом гуманітарної допомоги, реалізований невстановленим фізичним і юридичним особам та списаний по фіктивних звітних документах, хоча мав би зберігатися на складі до прийняття Міністерством соціальної політики України рішення про визнання його гуманітарною допомогою.

1

1
Опечатані орендовані склади БФ «Західний вітер» у Ківерцях
Опечатані орендовані склади БФ «Західний вітер» у Ківерцях

Слідчі допитали свідка, який нібито розповів про незаконну діяльність БФ «Західний вітер», що полягає у ввезенні на територію України нового товару під виглядом гуманітарної допомоги та про реалізацію її з порушенням законодавства.

Провівши обшук в одному зі складських приміщень благодійного фонду у місті Ківерці правоохоронці виявили 27 тонн речей, на які суд наклав арешт. Невдовзі у Мінсоцполітики призупинили розгляд звернень щодо визнання вантажів гуманітарною допомогою «Західного вітру» до завершення кримінального провадження. Склади, які фонд орендує у місцевої райспоживспілки, опечатані.

Голова Ківерцівської райспоживспілки Валентина Корнейчук розповіла, що не знає чим займається фонд «Західний вітер».

– Вони справно сплачують оренду, заборгованості немає. Куди та допомога йде, я не знаю. Були правоохоронці, питайте їх, – різко відрізає голова райспоживспілки.

Офіційно ж зареєстрований благодійний фонд «Західний вітер» за адресою по вулиці Ковельській, 4 у Луцьку. Це – чотириповерховий багатоквартирний будинок. На першому поверсі розміщена аптека, продуктові магазини, магазин з одягом і редакція місцевої газети. Про благодійний фонд – жодної згадки.

У цьому багатоквартирному будинку юридично зареєстрований фонд «Західний вітер». Насправді ж його тут не знайти
У цьому багатоквартирному будинку юридично зареєстрований фонд «Західний вітер». Насправді ж його тут не знайти

За час діяльності фонд «Західний вітер» отримав щонайменше 5 вантажів від двох британських комерційних, а не благодійних організацій. Це «Help A Good Cause LLP» та «International Aid Logistics Limited». Фірми створені у січні та вересні 2014 року. Засновниками першої є дві інші фірми з офшорної Панами, а другу створив чоловік з українським ім’ям та британською пропискою – Андрій Левчук.

Обидві компанії мають ознаки фіктивності: відсутність сайтів, згадок стосовно благодійної діяльності, а адреса реєстрації є так званим місцем масової реєстрації. Тобто за такою ж адресою зареєстровані ще десятки компаній.

Привертає увагу і те, що за даними британського бізнес-реєстру, ще 5 липня минулого року компанія «Help A Good Cause LLP» припинила діяльність та видалена із бізнес-реєстру Великої Британії. Та фонд «Західний вітер» ще встиг торік отримати від неї кілька вантажів.

Схожа ситуація і з «International Aid Logistics Limited». Вона закрилася в січні 2017 року, але звернулася з цього приводу до відповідних органів ще в листопаді 2016 року. «Західний вітер» від цієї фірми отримав одразу кілька вантажів у червні 2016 року.

Із двох вантажів «International Aid Logistics Limited» майже 11 тонн гуманітарної допомоги мала б отримати громадська організація «Діброва» із села Ворончин Рожищенського району. Зважаючи, що тут проживає менше тисячі осіб, гуманітарки вистачило б аби одягнути все село.

Із листами щодо виділення благодійної допомоги до «Західного вітру» торік нібито звернулася голова цієї громадської організації Руслана Панасюк. Відповідні документи подали до Мінсоцполітики. Однак, журналістам Руслана Панасюк розповідає, що жодних листів «Західному вітру» на надсилала і взагалі вперше чує про цей фонд.

– Я взагалі його в очі не бачила. Ніякої допомоги нам не надавалося, – обурюється голова ГО «Діброва» у селі Ворончин Руслана Панасюк. – До мене приїжджали правоохоронці і я їм пояснила це також. Наша громадська організація взагалі створювалася в 2011 році, щоб зробити в селі дитячий садочок, але нічого не вдалося. Пізніше за програмою ПРООН отримали кошти на ремонт приміщення і облаштування ФАПу в сусідньому селі, а в грудні зробили вуличне освітлення.

Руслана Панасюк каже, що листи з печаткою ГО і підписом, схожим на її, вона не підписувала
Руслана Панасюк каже, що листи з печаткою ГО і підписом, схожим на її, вона не підписувала

Свої підписи в листах, поданих до Мінсоцполітики, Руслана Панасюк заперечує. Каже, що тільки після приїзду слідчих до неї телефонували і пропонували гуманітарку.

– Вже після того як правоохоронці приїжджали, то дзвонили до мене мабуть із того фонду і вже пропонували якусь допомогу, хотіли зустрітися, але я категорично відмовилася, – розповідає жінка і додає: – Якби ми стільки гуманітарки отримали, то на все село хватило би. Нічого такого не було і ми з ними навіть близько не знайомі.

Сільський голова Ворончина із 15-річним досвідом Микола Касянчук підтверджує слова Руслани Панасюк. 

– Ніхто нам гуманітарки не привозив і не пропонував. Десь минулого року ми збиралися в клубі з питань децентралізації і тоді хтось лише казав, що є такий то фонд і що він може привезти гуманітарку. Більше нічого не було, – розповідає посадовець. – Навесні телефонував хлопчина, коли ними почали цікавитися правоохоронці і казали, що хочуть приїхати щось привезти. Але тоді снігу навалило багато та й поліція вже ними цікавилася, то я сказав, щоб не їхали.

Микола Касянчук, сільський голова з чималим досвідом, каже, що остання гуманітарка в село приїжджала ще від Юлії Тимошенко з десяток років тому
Микола Касянчук, сільський голова з чималим досвідом, каже, що остання гуманітарка в село приїжджала ще від Юлії Тимошенко з десяток років тому

Крім громадської організації із Ворончина «Західний вітер» мав передати близько 27 тонн благодійної допомоги Ківерцівській районній громадській організації «Соняшник». Юридична адреса «Соняшника» – у квартирі голови цієї організації Оксани Ярецької в селі Прилуцьке неподалік обласного центру.

Жінка дізнавшись, що журналісти прийшли питати про гуманітарку від «Західного вітру» зачиняє двері.

– Хлопці, вам треба «Західний вітер»? Питайтеся в нього! Я більше вам нічого не скажу. До побачення, – коротко відрізає жінка і зачиняє двері. Через вікно додає: – Швиденько перебирайте ногами, бо собака зірветься.

Оксана Ярецька навідріз відмовляється говорити з журналістами. Обіцяє звертатися в поліцію, якщо ще щось питатимемо
Оксана Ярецька навідріз відмовляється говорити з журналістами. Обіцяє звертатися в поліцію, якщо ще щось питатимемо

Кілька наступних спроб поспілкуватися з головою ГО «Соняшник» Оксаною Ярецькою біля її квартири та телефоном теж не увінчалися успіхом: жінка навідріз відмовляється говорити про гуманітарку, натомість погрожує звернутися в поліцію через те, що їй ставлять питання журналісти.

Сусіди громадської активістки розповіли, що жінка дійсно займається гуманітаркою, але від кого вона її отримує і куди спрямовує не знають.

– Гуманітарку привозить жовтий і синій бус. В школі у нас є завуч, вона була в цій громадській організації, то вона мені розказувала, що Ярецька ці гроші прогулює, їздить на Світязь, постійно на таксі. Гроші, які перераховують для дітей, вона не віддає. Вона ту гуманітарку сортує, перебирає, палить великими кучами. Не знаю для чого. Певно вона там зберігає її в такому місці, що вона псується, мокне, їй легше її в мішок і спалити, – розповідає сусідка Оксани Ярецької по вулиці.

В мережі є кілька згадок про ГО «Соняшник» та Оксану Ярецьку. Зокрема, як організація допомагає дітям, багатодітним сім’ям, неповносправним дітям, військовим. Чому ж голова організації так не хоче говорити про співпрацю із «Західним вітром» – не зрозуміло.

Голова благодійного фонду «Західний вітер», який також входить до громадської ради при волинській податковій та очолює регіональне відділення Асоціації міст України Богдан Самойленко також не може пояснити співпрацю його фонду із громадськими організаціями «Діброва» та «Соняшник».

– Вантаж, який на них мав прийти і що я мав надати їм у вигляді гуманітарної допомоги до цього часу не визнано Мінсоцполітики гуманітарним вантажем. Не моя в тому вина. Я від цих організацій отримав звернення, але не надав по причині невизнання Мінсоцполітики, – пояснює голова БФ «Західний вітер» Богдан Самойленко.

– Тобто це голова організації «Діброва» до вас зверталася? – цікавимось.

– Так, абсолютно вірно.

– Ми говорили з керівником цієї організації і вона каже, що ніякого листа вам не надсилала.

– Ви лист на моє ім’я від них бачили? Як він в мене міг з’явитися з оригінальним підписом?

– Це ми у вас хотіли запитати. Голова організації каже, що ніякого такого листа не готувала і не підписувала. То хто все таки лукавить?

– Ви журналісти, ви й розбирайтеся хто лукавить.

– З ГО «Соняшник» ви теж співпрацюєте?

– Так. Дуже плідна співпраця, можемо поїхати по тих родинах, яким надавалася допомога. До мене постійно звертаються, я дуже багато допомоги надаю, реагую на потреби.

– А з якими ще організаціями ви так співпрацюєте на Волині?

– Зараз не можу сказати, бо не маю перед собою документів. До мене звертаються – я реагую. Людина з вулиці може звернутися до мене і я допомагаю. Я допомагаю всім, хто звертаються, не обов’язково громадські організації, навіть просто фізичні особи, – каже чоловік.

«Якщо я бачу, що діти в піску граються брудні, без чобіт, я знайду чобітки і принесу цій дитині», – каже Богдан Самойленко, проте його фонд підозрюють в махінаціях з гуманітаркою
«Якщо я бачу, що діти в піску граються брудні, без чобіт, я знайду чобітки і принесу цій дитині», – каже Богдан Самойленко, проте його фонд підозрюють в махінаціях з гуманітаркою

На всі питання, щодо кримінального провадження проти «Західного вітру», Богдан Самойленко радить, шукати відповідей у компетентних органів, вони і мають розібратися в ситуації.

– Я завжди ставив собі за мету надати людям допомогу, а не проілюструвати в цифрах скільки і кому чого надав, – переконує Богдан Самойленко на питання стосовно статистики наданої благодійної допомоги. Чоловік додає, що у будинку на Ковельській, 4 фонд лише зареєстрований, але офісу там немає, бо він мовляв «не потрібен». – Я реагую на телефонні дзвінки, – додає керівник фонду.

Слідчий Луцького відділу поліції Антон Демидюк та прокурор Юрій Сушик відмовляються будь-яким чином спілкуватися і приховують суспільно-важливу інформацію про кримінальне провадження, посилаючись на таємницю слідства.

Щодо співпраці із сумнівними британськими компаніями Богдан Самойленко також не багатослівний. Чоловік каже, що співпрацює з багатьма іноземними організаціями, однак, не пам’ятає їхніх назв без документів.

– Всі документи вилучені. Якщо ви не були в Британії і не спілкувалися з керівництвом цих організацій, то мені тут немає чого коментувати. І взагалі це конфіденційна інформація з ким я співпрацюю, тому що ви завтра теж захочете поїхати і щось від когось отримати, – мовить Богдан Самойленко.

Коментарі
01 Серпня 2017, 20:40
Перепощуючи новину- притримуйтесь оригіналу! Не викрили, а підозрюють! Вину має довести суд.
12 Серпня 2017, 15:57
Але так буде не цікаво. Треба ж журналістам відразу в заголовку ажіотажу нагнати. Хоч і не правдивого. А подай їх в суд то відразу смородіти почнуть що свободу слова притісняють.
14 Серпня 2017, 20:55
Цікаву статтю прочитав і відразу хочу поділитись з читачами такою інформацією . Я дуже добре знаю Ківерцівську ГО"СОНЯШНИК ,не один раз приходилось звертатись по допомогу .ніколи ще жодного разу ніхто не відмовив,те що там по сусідству живе скандалістка і пліткарка сусідка ,до якої жодна не поступає інформація то є факт.чого ніхто не займеться тою людиною,зі слів голови ГО "СОНЯШНИК,,а також жителів ПРИЛУЦЬКА я особисто маю дуже цікаву інформацію на цю особу ,котра взяла через службу у справах дітей при Ківерцівській РДА трьох дітей батьків яких позбавили прав батьківства, згідно чинного законодавства перевірку на те щоб надати дітей ніхто так як того вимагають вимоги не проводив,цяж сім'я перед тим ,як брати дітей купила будинок,маючи своїх чотирьох дітей ,стоїть питання для чого брати ще трьох,а відповідь коротка,держава платить не малі гроші ,це по перше ,далі йдемо діти будуть працювати зранку і до пізна ,та щей без коштовно ,все було добре опікунами продумано,тільки не прорахували ,що ніхто не буде мовчати і рано чи пізно все буде вилазити на поверхню,сусіди не одноразово викликали різні служби,доводили ,що над дітьми знущаються ,але керівник служби на ту тривогу відповідав ,що там все добре і що не правда ,що діти важко працюють. Сусіди підключали і журналістів і комітет по боротьбі з торгівлею людьми ,але на жаль нікому до них не має діла ,а от те що робиться у сусідки ,з якою в них постійно неприязні відносини вони повинні знати геть усе, бо вони немають ніякої інформації чим вона займається ,куди їде ,кому що розвозить і дає їх жаба давить ,а зауч в Прилуцькій школі ,це ще та штучка,хай трохи попритримує свого дурного язика ,а не видумує ,бо про її походеньки по селі в нетверезому стані теж люди тикають ,як попід руки водять ,це приклад дітям ,просто хочу усім порадити щиро як корінний волинянин ,не шукайте на свою голову ніяких пригод , займіться кожен своєю справою,дивіться що у вас під носом ,а не під лісом,бо життя то свого роду БУМЕРАНГ ,як ти його запустиш так він і вернеться, а до журналістів 4 влади ,хочу звернутись ,хлопці якщо ви хочете спілкуватись з людьми то навчіться культури ,це раз,а по друге раз ви знали куди їхати щоб поспілкуватись ,то необхідно в телефонному режимі з людьми домовлятись ,а то мені відомо коли вам сказали ,що визвали поліцію то виж наклали в штани і змотались ,що не хватило смілості дочекатись правохорнців,це не по чоловічому ,ви просто ЗАСРАНЦІ боязливі,дякуйте що вас ніхто нічим не вгостив по ваших камерах ,от тоді було б весело,як у Рожищенському районі так і в Прилуцьку,то було б правильно.
Коментар
26/04/2024 Четвер
25.04.2024