Біля Цумані бачили два стада зубрів із телятами

06 Лютого 2017, 16:00
4180

Лісівники натрапили на два стада велетнів із телятами        

На Волині триває облік диких звірів. Під час таксації в лісових угіддях Ківерцівського району єгері нарахували два десятка червонокнижних зубрів. Найдужче потішило, що поряд з велетнями бродять телята – це додає сподівань на відтворення популяції рідкісних тварин. Про це повідомляє тижневик «Сім’я і дім».

Зазвичай волинських зубрів шукають на лісових теренах держпідприємства «МГ «Звірівське». Ця територія у східній частині Ківерцівського району є місцем компактного проживання велетнів. Як розповіли тутешні єгері, щорічний облік зубрів – це планова акція, узгоджена з лісокористувачами процедура. За багаторічними спостереженнями навесні і влітку зубри тримаються неподалік біомайданчиків і лугових пасовищ, урочищ «Добра» та «Софіївка», можуть заходити аж до ріки Стир поблизу села Осниця. Восени пасуться поблизу урочищ «Лопатень» та «Майдан». Зимова стація зубра визначається насамперед розташуванням місць підгодівлі, куди тварини заходять із появою снігу. Є кормові майданчики в урочищах «Юганів» і «Згарана Піч» Звірівського лісництва ДП «Ківерцівське ЛГ».

 

1

 

 

Як повідомили на персональній сторінці в Facebook працівники Ківерцівського національного природного парку «Цуманська пуща», цьогорічна таксація червонокнижного звіра тривала 25-29 січня: підраховували кількість голів субпопуляції кавказько-біловезької лінії зубра.

– Нинішнього року обліковували зубрів із залученням громадських організацій, представників територіальних громад, журналістів і волонтерів WWF в Україні (Всесвітній фонд природи). Загалом на обліку було понад півсотні учасників, – розповіли лісівники. – Методом прогону звірів, фронтом до трьох кілометрів, неподалік урочища Юганів Звірівського лісництва обліковано стадо із 9 зубрів, серед яких однорічне теля.

Учасників таксації потішило, що звір не ляканий – дозволив максимально наблизитися до стада, відзняти на відео та фотокамери. Це свідчить, що зубри здорові та здатні до самовідновлення.

 

1
Один з волонтерів зловив череду зубрів на фото
Один з волонтерів зловив череду зубрів на фото

 

Згодом група обліковців виявила в урочище Німці Муравищенського лісництва сліди та місця ночівлі на снігу другого стада зубрів, яке тривалий час вважалося втраченим.

– Знову використавши метод прогону зубрів в лісовому кварталі №36, виявлено 7 особин зубра з телям віком до чотирьох років. Також у цьому ж кварталі за свіжими слідами натрапили на двох самців-одинаків, яких торік теж фіксували в акті обліку, – рапортують обліковці.

 

1

 

 

Відтак у ДП «МГ «Звірівське» зафіксовано 9 особин зубра, а в ТзОВ «Майдан мисливський» – 11, із яких дві перебувають постійно у вольєрі, площею 208 гектарів.

– На жаль, є небезпека, що вищезгадані мисливські користувачі вкотре сфальсифікують державну статистичну звітність, а саме форму 2ТП-мисливство, – пишуть на сторінці в Facebook працівники Ківерцівського національного природного парку «Цуманська пуща». – Непідписання актів обліку червонокнижного зубра дає підставу обласному управлінню екології та природних ресурсів реально вплинути на погодження лімітів відстрілу мисливських тварин в даному природоохоронному регіоні.

 

1

 

 

Занепокоєння природолюбів не випадкове. Адже популяція червонокнижного зубра на Волині за останнє десятиліття суттєво зменшилася – від півтори сотні до двох десятків. Однією з головних причин є варварське браконьєрство.

 

1
дикий кабан
дикий кабан

 

Водночас під час обліку звіра важливим є те, хто рахує. Від фаховості таксаторів залежить правдива статистика.

– У 1988 році до Звірова навідався відомий російський науковець-зубровод Віктор Перерва – місяць провів у засідках та підгляданні за життям звірів. Він зробив несподіваний висновок: «У господарстві на 43 зубри більше, ніж подає статистика». 1987-го у цих лісах було 147 зубрів, а вже наступного стало190! – пригадує прес-секретар обласного лісомисливського управління Сергій Цюриць. – Теперішні фахівці, порівнюючи ці дві цифри офіційної статистики, дивом дивуються: «Такого бути не може!» Але так було насправді. Тож сподіваємося на маленьке диво та професійність нинішніх таксаторів.

 

1


 

До слова, у 2010 році 15 зубрів становили достовірну чисельність вільного угрупування Цуманської субпопуляції зубрів. Задля її зміцнення впродовж 2010-2011 років у ДП «МГ «Звірівське» експортували п’ятьох зубрів, упійманих в угіддях ДП «Хмільницьке ЛГ» Вінницької області. Сьогодні ж, згідно з цьогорічною таксацією, маємо неподалік Цуманя два десятка лісових велетнів.

 

1

1
дикий кабан
дикий кабан


1


Волонтер Андрій Плига
Волонтер Андрій Плига



слід зубра
слід зубра


Орлан-білохвіст
Орлан-білохвіст



Волонтери вимірюють дерева
Волонтери вимірюють дерева


Спільне фото волонтерів
Спільне фото волонтерів




1
 


Степан Штокало - начальник відділу науково-дослідної роботи «Цуманської пущі»
Степан Штокало - начальник відділу науково-дослідної роботи «Цуманської пущі»


 

 

Роман ЖИЖАРА

Читайте також:

Цумань: назвали 6 причин, чому варто подорожувати

Цумань: згадали як закінчилася Друга світова для селища

Цумань: атовці та волонтери просять оздоровлення в «Проліску»

Сім причин, чому варто побувати в «Цуманській пущі»

Природозахисник зафіксував криваві сліди розправи над вовком в заказнику "Зубр"

У Цуманській пущі назвали 6 причин, щоб зірватися в похід

Цуманський лісник рятував червонокнижного птаха

Цумань: прокуратура виявила у виправній колонії понад 300 порушень

 

 

 

Коментар
20/04/2024 П'ятниця
19.04.2024