Знайшли помилку? Виділіть частину тексту і натисніть CTRL + Enter
Бджоли / Фото ілюстративне
Бджоли / Фото ілюстративне

Що робити пасічнику при отруєнні бджіл: алгоритм дій

14:07 29.05.2020
197

Розповіли, що робити пасічнику при отруєнні бджіл.

Про це інформує управління фітосанітарної безпеки ГУ Держпродспоживслужби у Волинській області.

З метою відшкодування заподіяних пасічнику збитків, він повинен діяти оперативно. Через 3-4 дні слідів отрутохімікатів у відібраному матеріалі вже можна не знайти.

  • Терміново звернутись до органів місцевої влади чи місцевого самоврядування (голови районної державної адміністрації, сільського, селищного чи міського голови) офіційно з письмовою заявою про отруєння бджіл з проханням про створення комісії.

Після створення письмовим розпорядженням комісія оглядає пасіки, виявляє причини загибелі бджіл, ймовірних підозрюваних винних у цьому осіб, оцінює розміри збитків. До складу комісії залучають депутатів місцевої ради, представників Держпродспоживслужби, екологічної інспекції, товариства бджолярів. Дані особи можуть бути залучені в якості свідків у суді.

В акті комісія зазначає де, коли, в який час, за якої температури, яким агрохімікатом оброблялась культура, фазу розвитку рослин, характер загибелі бджіл (поодиноке чи масове), ступінь ураження у відсотках і силу сімей після отруєння. Бажано, щоб при обстеженні був присутній фермер чи його представник. Слід з’ясувати, чи були попереджені пасічники відносно вимог Закону України «Про бджільництво» не пізніше ніж за 3 дні.

  • Комісійно відбирати проби.

Методичні рекомендації щодо правильності відбору надають фахівці ветеринарної медицини Держпродспоживслужби. Обов’язковою умовою має бути акт відбору та відбір контрольних зразків.

Для дослідження в акредитованій лабораторії відбирають проби бджіл (400 – 500 мертвих, можна частково живих), 200 г свіжозібраного меду або незапечатаний мед у стільниках, пергу в сотах. Проби відбирають від 10% сімей з характерними ознаками отруєння, а також 100 – 200 г зеленої маси з ділянки, відвідуваної бджолами, проби землі.

Рекомендується направляти зазначені зразки разом з супровідною, актом відбору до Державного науково-дослідного інституту лабораторної діагностики та ветеринарно-санітарної експертизи (м. Київ, вул. Донецька, 30, тел.: (044) 243 37 54 та 243 37 55), Української лабораторії якості і безпеки продукції агропромислового комплексу при НУБіП України (Київська обл., Києво-святошинський район, смт Чабани, вул. Машинобудівників, 7, тел.: (044) 526- 45-02 та 527-89-43).

Термін доставки проб не повинен перевищувати 1 – 2 доби. При цьому слід вказувати у супровідних документах діючу речовину.

Акт комісії та експертний висновок – це основні документи для розгляду в суді.

Якщо ж висновком експертизи буде доведено причинний зв’язок між обробкою поля та загибеллю бджіл, слід вживати наступних заходів:

1. Маючи акти і дані лабораторних досліджень, що підтверджують факт отруєння, визначають отруту, слід письмово звернутися до відповідача про добровільне відшкодування збитків.

2. Якщо відповідач не погоджується на добровільне відшкодування збитків, передати справу до суду.

Для цього необхідно: Подати позовну заяву до суду, до якої слід додати копії:

– Розпорядження сільського чи міського голови про створення комісії;

– Акти комісії; – Результати лабораторного дослідження;

– Довідку з сільської (міської) ради (можна товариства пасічників) про те, скільки бджолиних сімей ви маєте на своїй пасіці;

– Довідку про вартість бджолосімей на день отруєння (видається товариством пасічників);

– Список свідків та експертів. Оскільки колективних заяв суд не приймає, позовну заяву в суд треба подати кожному пасічнику в індивідуальному порядку.

Тільки за рішенням суду можна притягнути того чи іншого фермера, який не дбає про довкілля, до відповідальності та відшкодувати заподіяні ним збитки.

Читайте також: Спрогнозували, коли в Україну прийде тепло

Загрузка...
Загрузка...
Коментарі
14 липня
Сьогодні
Вчора
12.07.2020
11.07.2020
10.07.2020
09.07.2020
08.07.2020
07.07.2020
Топ оголошення
  • Продам
  • Куплю
  • Здам
  • Обміняю