Серцево-судинні захворювання в умовах війни: рекомендації рівненської кардіологині

26 Лютого 2022, 13:24
Серцево-судинні хвороби 198
Серцево-судинні хвороби

Напад Росії на Україну посилює тривожність та панку в населення, особливо негативно це впливає на людей із серцево-судинними захворюваннями.

Рекомендації про те, які препарати варто приймати людям із серцево-судинними та іншими хворобами, на своїй сторінці у фейсбуці написала рівненська кардіологиня Оксана Самусенко. 

І хоч, за її словами, кадіологиня виступає проти самолікування та лікування в інтернеті, проте ситуація для багатьох є безвихідною. 

Стрес, тривога, страх, паніка – причини стенокардії, інфаркту, гіпертонічного кризу, порушення ритму серця, підвищення рівня глюкози в крові. Тому максимально зберігайте спокій. І не пропускайте плановий прийом ліків!

При стресі, тривозі лікарка рекомендує приймати буспірон, мебікар, гідазепам (до 10 днів) (по 1 таблетці до 3 р/день). 

Препарати на рослинній основі: Валеріана, Трикардин, Карвеліс, Ізірел, Седафітон.

Старайтесь не зловживати препаратами на основі фенобарбіталу – при тривалому застосуванні вони виникають звикання (барбовал, валокордин, валекард, корвалкапс).

Якщо людина має гіпертонічний криз, не забувати про постійний прийом препаратів від тиску при гіпертонічній хворобі: Каптоприл, Картопрес. Перші два не рекомендовано поєднувати із сартанами - Фуросемід

Препарати швидкої дії і знижують тиск на кілька годин. Можна додатково прийняти Ваш базовий препарат від тиску.

Препарати більш тривалої дії: Моксонідин, Ебрантил

При підвищенні АТ і серцебитті – Анаприлін. Розпочинати прийом з 10 мг, при відсутності ефекту - ще 1 таблетка.

Важливо

  • Для зниження артеріального тиску потрібен час. Не панікуйте, якщо через 20-30 хв позначки тонометра залишаються високими, або навпаки збільшуються - ліки ще не встигли подіяти.

  • Різке зниження артеріального тиску небезпечне інсультом!

  • В перші години знижувати тиск на 25% від вихідного рівня.

  • В разі ускладненого гіпертонічного кризу (порушення мовлення, рухів у кінцівках, асиметрія обличчя, сильний загрудинний біль, раптовий кинджальний біль між лопатками - негайно телефонуйте 103

  • Стенокардія – стиснення або пекучий біль за грудиною. У пацієнтів з цукровим діабетом може проявлятися нападом задишки, у жінок – задишкою, нудотою, слабістю.

Нітрогліцерин – таблетки або спрей під язик. Біль має пройти через 3-5 хв. Якщо ні – ще 1 таблетка. І так тричі.

При непереносимості нітратів – препарати на основі молсидоміну (сидокард, молсікор, сиднофарм) або нікорандил.

Якщо загрудинний біль триває більше 20 хвилин – телефонувати 103. При відсутності протипоказань – шлунково-розчинна форму аспірину 150-300 мг (активна кровотеча, різкий кинджальний біль між лопатками, різкий раптовий головний біль) та статини (розувастатин 40 мг, аторвастатин 80 мг)

При аритмії: препарати калію (панцикор, корамаг, панангін, аспаркам), Бета блокатори (бісопролол, метопролол) АБО верапаміл, дилтіазем (останні протипоказані при серцевій недостатності)

Більш важка артилерія:

При органічному ураженні серця (перенесений інфаркт, клапанні вади, серцева недостатність, гіпертрофія лівого шлуночка): Аміодарон (до 5 таблеток/добу). Протипоказання: гіпертиреоз, непереносимість йоду

Якщо немає органічного ураження серця і не було напади аритмії НЕ ВПЕРШЕ і РАНІШЕ рятувалися пропафеноном або флекаїнідом, нагадую схему «таблетка в кишені». ВПЕРШЕ В ЖИТТІ САМОМУ НЕ ПРОБУВАТИ!

Пропафенон - 300 мг  при потребі +150 мг через 1 год  і ще + 150 мг через 1 год.

Флекаїнід: 200 мг  при необхідності + 100 мг через 2 год. В обох випадках - контроль ЕКГ через 24 години.

Коментар
20/01/2025 Неділя
19.01.2025
18.01.2025
17.01.2025