Місце для спілкування та відпочинку: у музеї Ківерців презентували проєкт «Музганок»
У Ківерцівському краєзнавчому музеї відбулося відкриття проєкту «Музганок». У межах якого присутнім розповіли про ідею Третього місця, спрямовану на громаду, провели майстер-класи та презентували глибоку мистецьку виставку «Відчути Тягинь, вдихнути південь».
Відкриття відбулося 15 листопада, побувала на урочистостях й кореспондентка Район Ківерці.
До участі у відкритті долучилися організаторки, а також працівники працівниці освіти, Червоного Хреста, активісти, керівництво громади, волонтери та молодь.
Із вступним словом на початку лекції-представлення виступила директорка краєзнавчого музею міста Оксана Сущук.
Пані Оксана розповіла, що грантодавцями проєкту є Державний німецький фонд «Пам’ять. Відповідальність. Майбутнє», а «Музганок» діятиме у громаді з вересня 2024 до вересня 2026 року.
Оксана Сущук зазначила, що серед трьох сотень заявок на втілення подібних проєктів в Україні відібрали 12, серед яких й заявка Ківерцівського краєзнавчого музею.
«Хочу також сказати, що наша місія створити місце для дозвілля, інклюзивне місце, в якому генерують спільно та спільно реалізовують ідеї. Що ж таке це Третє місце? Це локації у різних закладах, в тому числі у бібліотеках, музеях. Відомо, що людині для повноцінного життя потрібно три таких місця: перше місце – це дім, друге – робота, а третє місце – це місце нашого дозвілля, відпочинку там, де можемо спілкуватися зі своїми друзями», – пояснює Оксана Сущук.
Цільовою аудиторією третіх місць є молодь, ветерани та ветеранки, науковці, молодіжні організації, підприємці. Тобто, це місце де можна генерувати ідеї та втілювати їх, проводити заходи, грати ігри, дивитися фільми та відпочити. Зазначимо, що локація є безплатною.
«Проєкт «Музганок» є важливим для Ківерцівського краєзнавчого музею та своєрідним викликом для громади. Нині майже всі установи потребують переорієнтування у роботі. Комунальні установи, установи, які працюють із громадою: музеї, бібліотеки та клубні заклади, вони не мають лише віддавати. Сьогодні стоїть питання, аби громада була залучена та зацікавлена в існуванні таких закладів. А щоб люди були зацікавлені, вони мають ходити у ці заклади, цікавитися ними та розвивати їх. Це є концепцією нашого проєкту, створення місця дозвілля, співпраці та спілкування. Тут ви не зобов’язані щось робити, сюди можна просто прийти випити кави, відпочити», – розповідає пані Оксана.
Однією із невіддільних частин «Музганку» у Ківерцях є партнерський проєкт «МиПоруч», який спрямований на підтримку людей поважного віку. Його у межах відкриття представила іще одна лекторка – голова Ківерцівського осередку Червоно хреста та менеджерка проєкту Любов Новосад.
Зазначимо, що участь у втіленні проєкту бере й ГО «Волинська обласна організація товариства охорони пам'яток і культури».
«Пані Оксана долучила нас до цього проєкту. «МиПоруч» розпочав працювати з вересня 2024 року. Ми вже знайшли підприємців, які погодилися нам допомагати, уклали угоди про надання продуктів, засобів гігієни. Тож за вересень нам вдалося забезпечити 40 наших підопічних. У жовтні організовували для них екскурсії, зокрема у Жидичинський монастир. У планах проводити круглі столи, аби люди могли за чашкою чаю поспілкуватися», – розказує пані Любов.
Оксана Сущук додала, на початку проєкту було заплановано охопити 20 людей, які стали жертвами націонал-соціалізму, йдеться про дітей війни, які нині мешкають у Ківерцях. А за домовленістю із грантодавцями, вже вдалося зареєструвати 40 осіб.
«Дуже приємно, що ми зможемо залучити й села Ківерцівської громади», – додає Любов Новосад.
Учасники «МиПоруч» зможуть долучитися й до подій, які відбуватимуться «Музганку».
Третьою лекторкою була Марія Лавнічек – асистентка та менеджерка «Музганку».
«Одним із завдань проєкту, окрім розробки бренду для впізнаваності, було забезпечити інклюзивність. Тут йдеться не лише про маломобільні групи населення, ми хотіли забезпечити доступ для мам з дітьми, людям поважного віку. Аби кожен мав можливість вільно потрапити на територію музею та брати участь у заходах. Простір буде поділено на умовні чотири локації: «Настільні ігри», «Кінозал», «Літня кав’ярня» та «Майстер-класи». У межах проєкту заплановано 160 заходів на різні теми. Це й танцювальні вечори, й Speaking club, й кіноперегляди, ігри та дискусійні клуби», – пояснює Марія Лавнічек.
У літній період, організатори планують втілити іще одну розробку – «Лабораторія ідей». У межах якої залучатимуть активну молодь для розв'язання проблем громади. А для того, аби рішення не лише визначали, а й шукали способи та рішення, учасники зможуть отримувати гранти на реалізацію ідей.
«Разом з Оксаною Сущук ми намагаємося внести позитивні зміни у культурне життя громади Ківерців. Реалізація таких проєктів є відчутнішою, потрібнішою та помітнішою саме у невеликих громадах. Тому, що в обласних центрах, все одно, більше можливостей для реалізації. Маленькі громади, через відсутність великої команди, учасники якої кожного дня працюють над поліпшенням життя у громаді, менш залучені. Тому проєкт, на сам перед, спрямований саме на підтримку подібних громад, аби вони могли підкреслити свою присутність. В межах «Музганку» будь-які організації та люди можуть пропонувати ініціативи для втілення», – каже пані Марія.
Опісля презентації учасників та учасниць запросили на низку заходів: найменші жителі громади відвідали майстер-клас із виготовлення органайзера в осінньому стилі.
Учні ліцею №3, на чолі із класною керівницею Ларисою Ромашковець, долучилися до марафону із настільних ігор.
Зазначимо, що роботу з учнями провела зооактивістка Анна Романенко та її фінська колега Марія.
«Ми 25 жовтня виїхали із Фінляндії, аби доставити на гуманітарну допомогу українцям. Мої колеги вже 1 листопада повернулися додому, але у мене була можливість залишитися тут. Саме у прихисток «Мокрий носик» ми привезли допомогу та домовилися з Анею, що я зможу залишитися. Я хочу допомогти Україні та українцям так, як можу», – ділиться Марія.
Також всіх присутніх частували смаколиками, кавою та чаєм.