Охорона спокою: як працює у Ківерцях поліцейський офіцер громади Іван Базилян

28 Травня 2024, 14:50
Поліцейський офіцер громади є невіддільною частиною порядку та спокою у місті чи селі. Ця посада – відносно нова у громадах і є одним із кроків реформування правоохоронних органів. 3800
Поліцейський офіцер громади є невіддільною частиною порядку та спокою у місті чи селі. Ця посада – відносно нова у громадах і є одним із кроків реформування правоохоронних органів.

Поліцейський офіцер громади є невіддільною частиною порядку та спокою у місті чи селі. Ця посада – відносно нова у громадах і є одним із кроків реформування правоохоронних органів. Фактично поліцейський офіцер громади виконує всі функції передбачені Законом України «Про національну поліцію» та має й додаткові повноваження та права. Як от, може виписувати штрафи за порушення правил дорожнього руху, працює із родинами, які втрапили у складну життєву ситуацію, запобігає та протидіє домашньому насильству, співпрацює із громадськими організаціями та закладами освіти.

Одним із 30 таких правоохоронців, які першими розпочали роботу на Волині, є Іван Базилян із Ківерців.

У день поліцейського офіцера громади, який в Україні відзначають 28 травня, кореспондентка Район.Ківерці поспілкувалася із правоохоронцем та розпитала про особливості посади, роботу та взаємодію із жителями міста й громади. 

Зазначимо, що на території Ківерцівської тергромади працює три офіцери, та саме у місті – герой нашої розмови. Волинська область – лідерка серед інших у реалізації проєкту «Поліцейський офіцер громади». На сьогодні в нас несе службу 61 поліцейський офіцер громади, функціонує 42 поліцейські станції.

Як все розпочиналося

Іван Базилян розповів, коли подавав заявку на поліцейського офіцера громади, то в той час був на посаді інспектора дозвільних систем – це реєстрація та перереєстрація зброї. Цим він займався з 2016 року, а конкурс на офіцера громади оголосили у 2020 році. 

«Кандидатуру на посаду я подав з посади інспектора дозвільних систем. Кілька днів після того ми проходили тести на логіку та на знання законодавства, потім була співбесіда, а потім поліграф. Всі ці етапи я пройшов. Далі ми вирушили на навчання до Львова. На той момент таких, хто пройшов всі ці випробування, було 30 людей. Потім ми стажувалися у Кіровоградській області, бо на Волині ще такого не було. Ми пробули там майже два місяці, але почався коронавірус і змушені були повернутися додому», – поділився офіцер громади. 

Потім їм вручили службові автомобілі. Й тоді офіцери почали нести службу у своїх громадах. 

«Спочатку я був один і десь, плюс-мінус, через рік з'явився ще один офіцер громади, й через деякий час – третій. Нині нас троє у Ківерцівській громаді, але у зв'язку з тим, що вона велика, будемо просити на посаду ще одного. Бо, якщо говорити про норми наказу, який регламентує дільничних офіцерів поліції громади, то поліцейська дільниця – це один офіцер громади на 6 тисяч людей, якщо йдеться про місто – це 7 тисяч», – розповідає поліцейський.

Іван Базилян
Іван Базилян

Зазначимо, що Іван Базилян не лише правоохоронець, а й воїн. 

У 2015 році, бувши ще у званні лейтенанта, брав участь в антитерористичній операції у Донецькій та Луганській областях. А після повномасштабного вторгнення Росії в Україну, вже у званні капітана, у 2023 році в складі зведеного батальйону Національної поліції України «Захід» боронив кордони на Донеччині.

На службі
На службі

До обов'язків та основних напрямів діяльності поліцейського офіцера громади входить чимало. Він здійснює профілактичні заходи, аби запобігати криміналу, виїжджає на виклики, накладає штрафи за адміністративні порушення, надає невідкладну домедичну і медичну допомогу постраждалим, працює у напрямку протидії домашньому насильству. Також здійснює контроль як юридичних осіб, так й громадян, які мають вдома зброю, працює із прикордонниками.

«На поліцейських офіцерів громади покладено дуже багато обов'язків, але й дуже багато прав ми маємо у цьому напрямку. Крім того, ми забезпечуємо безпеку дорожнього руху. Можемо зупиняти транспортні засоби, накладати адміністративні стягнення на водіїв, які порушують правила дорожнього руху. Це з основного. Всі інші завдання передбачені Законом України «Про національну поліцію». Тобто це забезпечення публічної безпеки та порядку на масових заходах. Наприклад, масові заходи, які проводить міська рада», – пояснює Іван Базилян.

Як офіцер громади взаємодіє із громадою та організаціями в Ківерцях

У Ківерцях та у селах офіцери працюють із громадськими організаціями. Зокрема, ківерцівською організацією «Тивер» (вчать дітей бути рятувальниками: як поводитися на воді, надавати першу допомогу, як поводитися з вогнегасниками, – ред.), «Біла ворона». 

«Нещодавно проводили захід у ліцеї №4. От до нього долучилася ще одна громадська організація – «Біла ворона» (ГО «Біла ворона» займається веломандрівками та велоспортом у громаді, – ред.). На цьому заході закцентували на безпеці руху на велосипедах», – ділиться поліцейський. 

Іван Базилян розповів, що у Ківерцях немає Ювенальної превенції. Це такий підрозділ, прямими обов'язками якого є проводити такі заходи, сюди ж входить й робота із неповнолітніми. 

«Тому, серед наших обов'язків – проведення таких заходів ну й висвітлення. Коли ми проводили цю подію у ліцеї №4, перед тим я дивився статистику по Україні, то було дуже багато транспортних пригод за участю неповнолітніх, але добре, що по нашій громаді останнім часом такого не було. Можливо, це й наша заслуга, і тих заходів, які ми проводимо. Адже помітив, що велосипедисти рухаються по Ківерцях хто як, й рідко, хто показує напрямок руху», – пояснює офіцер громади.

Робота з дітьми
Робота з дітьми

Робота з учнями
Робота з учнями

Зі Службою у справах дітей офіцери разом працюють над тим, аби школярі відвідували навчальні заклади. Також офіцери займаються питаннями булінгу (тривале цькування, залякування, агресивне переслідування одного з членів колективу з боку інших представників колективу) та мобінгу (цькування працівника на робочому місці за підтримки свідків). 

«Ми разом зі Службою у справах дітей відвідуємо навчальні заклади. Це пов'язано з випадками, коли діти з невідомих причин протягом певного періоду не відвідують школу, і батьки не вживають жодних заходів у цьому напрямку. Також зараз поширене явище булінгу в освітньому середовищі. Хоча ці випадки часто залишаються непоміченими, або про них мало говорять, проте вони існують. Булінг був поширений і тоді, коли ми самі були школярами, просто не було відповідного терміну. Крім того, існує поняття «мобінг» – це те саме, що булінг, тільки в робочих колективах», – розповідає Іван Базилян.

Нині, по допомогу до поліцейського офіцера громади найчастіше звертаються потерпілі від шахраїв. 

«Нині великою проблемою є не тільки крадіжки, а й шахрайства, особливо інтернет-шахрайства. Попри те, що ми постійно інформуємо про це в міських і сільських радах, розвішуємо листівки з попередженнями не переходити за підозрілими посиланнями та не підтверджувати незрозумілі СМС, випадки шахрайства трапляються майже щодня», – розповідає правоохоронець.

Він каже, що найчастіше від інтернет-шахрайств страждає молодь, яка активно замовляє товари в інтернеті. Люди старшого віку найчастіше потерпають від дзвінків накшталт: «ваш родич потрапив у аварію і йому необхідна допомога». Тому, що вони більш емоційно сприймають таку інформацію. Зазвичай такі дзвінки надходять уночі.

Як звернутися до поліцейського офіцера громади

Можна звернутися будь-яким способом. На сайті громади є інформація про місцевих офіцерів, там є контактні номери телефонів та їхні фото. Ну і знову ж таки, той самий 102, адже це номер цілодобової підтримки. 

«Якщо щось відбувається поза робочим часом і ми не можемо зреагувати самостійно, то зобов'язані передати інформацію черговому для реєстрації. Черговий, своєю чергою, направляє екіпаж поліції з-поміж тих, хто несе службу на цілодобовому чергуванні», – розповідає поліцейський.

Щодо забезпечення, то в офіцерів громади є особистий транспорт. Вони мають три службові автомобілі на трьох офіцерів. У робочий день офіцери не сидять в кабінетах, хоча й мають багато іншої роботи. Наприклад, підготовка довідок на звернення про виконану або невиконану роботу. Багато звернень не належать до їхньої компетенції, але вони їх реєструють та передають до компетентного органу. Наприклад, у місті часто звертаються щодо меж земельних ділянок. Такі звернення реєструють офіцери, але вони не зовсім входять до їхньої компетенції.

Робота у громаді
Робота у громаді

Зазначимо, що офіцер громади тісно співпрацює й зі старостами сіл.

«Якщо в громаді щось відбувається, першими про це дізнаються або староста, або поліцейський. Ми завжди на зв’язку зі старостами, адже я фізично не можу знати всіх людей у громаді», – розповідає Іван Базилян.

Робота з учнями
Робота з учнями

Робота у громаді
Робота у громаді

Читайте також: День поліцейського офіцера громади: хто ця людина у Турійську та Обов’язків більше, ніж у дільничних: як працює поліцейський офіцер громади у Луцькому районі.

 

Коментар
11/12/2024 Вівторок
10.12.2024