Ківерцівські лісники з бутля насіння роблять 20 гектарів лісу

16 Лютого 2017, 13:30
3771

Ківерцівські лісівники під час прес-туру 15 лютого розказали як зберігають і заготовляють насіння та показали перше в Україні плюсове дерево.

Перший в Україні банк насіння

Спочатку відправляємось у Банк насіння, який знаходиться на базі Ківерцівського лісгоспу у селі Гаразджа. Цей Банк створили вперше в Україні ще у 2007 році. Такий Банк особливо важливий на випадок неврожаю чи непередбачуваної негоди.

 


 

Директор Банку лісового насіння Тетяна Неводнічик розповідає, що перш ніш потрапити сюди, насіння проходить апробацію у Рівненській зональній лісонасіннєвій станції. Крім цього, насіння має пройти апробацію через  спеціальний пристрій – сепаратор. Крізь нього воно проходить провіювання, ще раз очищається. Далі насіння висипають в банки і вставляють смужки кобальтового паперу. Ці смужки є індикаторами вологості. Якщо все нормально й насіння сухе – смужка колір не міняє. Якщо хоч трохи щось не так – смужка змінює колір на темно-синій. На банку наклеюється наліпка, де зазначаються дані про насіння. Банка герметично закривається, тоді вмикаються холодильники і таким чином воно може зберігатись при температурі  від 0 до +2 градусів. 

Тут зберігається насіння виключно першого класу якості, яке працівники Банку намагаються постійно поповнювати і обмінювати. З одного бутля насіння може вийти 20 гектарів лісу. Крім 1 тонни насіння хвойних порід, тут зберігається й 5 тонн жолудя дуба звичайного. Аби жолуді краще збереглися, їх кладуть у бочках з трубочками, де до насіння надходить повітря.














 

«Уявляєте скільки буде насіння…»

Далі відправляємось на лісонасіннєві плантації, де й заготовляють насіння. Ці плантації вирощують, щоб отримати насіння з високими органічними властивостями.

Для цього беруть черінки з плюсового дерева. Це дерево із покращеними генетично-спадковими властивостями. Воно є кращим за інші дерева, що ростуть в одному лісовому масиві. Тоді на розсаднику в селекційному центрі проводиться щіплювання невеличких сосонок у віці 3-4 років. Потім вони 2 роки ще ростуть на розсаднику і висаджуються на площу підготовлену під плантацію. Садяться з розміщенням 8 на 8, 9 на 9, або 10 на 10 метрів.

«В цьому році маємо 147 тонн шишок. Це уявляєте скільки буде насіння, якщо в одному бутлі – 5 кілограм!» - захоплено розповідає головний спеціаліст відділу лісового господарства Володимир Неводнічик.







 

Плюсовому дереву 113 років

Щоб поглянути на першу в Україні плюсову сосну, відправляємось у 4 квартал 4 виділу «Ківерцівського лісового господарства». Цьому дереву вже 113 років. Ще в 1974 році комісія атестувала сосну і внесла в державний реєстр, видавши паспорт під № 1. Місце, де росте особливе дерево, знаходиться в заповідному високобонітентному урочищі місцевого значення «Насадження сосни». Тож сюди часто навідуються інженери лісових культур, науковці й учні шкільних лісництв.



 

Шишкосушарка – одна з найбільших в області

Наостанок їдемо в одну з трьох шишкосушарок у Волинській області на базі ДП «Ківерцівське ЛГ».

Ківерцівська шишкосушарка є однією з найбільших в області. Вона була побудована у 1970 році і працює до сьогодні. Шишки сюди завозять державні лісгоспи майже з усієї області.

«За добу шишкосушарка переробляє 700 кілограм шишок. Зі 100 кілограмів привезених шишок в середньому виходить 1 – 1,5 кілограми готового насіння. На сьогодні вже переробили 32,5 тонн», – зазначає головний спеціаліст відділу лісового та мисливського господарства Марія Христецька.

Окрім сосен, заготовляють насіння ялини європейської, модрини, вільхи, берези, ясена, клена, горобини чорноплодної, калини і спіреї.







Антоніна АНДРІЙЧУК
 

 

Коментарі
16 Лютого 2017, 16:18
В цілмоу таке щороку показують )) нічого нового )
Коментар
19/04/2024 Четвер
18.04.2024