«Цуманську пущу» на 25 років передали «Товариству мисливців і рибалок «Горинь», в той час як на заповідній території нацпарку заборонено полювання + ВІДЕО і ФОТО

14 Квітня 2017, 20:00
5459

Два карколомні рішення Волинської обласної ради ставлять під загрозу існування Ківерцівського національного природного парку «Цуманська пуща». Депутати віддали ледь не половину парку включно із заповідними територіями під приватні мисливські угіддя двом мисливським організаціям на 25 років оренди. Працівники парку б’ють на сполох, адже такі рішення є незаконними, і про це вони попереджали депутатів, а ті їх не чули.

Про це повідомляє видання Громадське.Волинь.

У середу, 12 квітня, депутати Волинської обасної ради прийняли рішення і віддали під мисливські угіддя на 25 років 4 тисячі 838 гектарів лісу громадській організації «Товариство мисливців і рибалок «Горинь»». Де-факто цій громадській організації віддали у користування усе Горинське лісництво.

Природозахисник зафіксував криваві сліди розправи над вовком в заказнику "Зубр"

12 тисяч і 61 гектар лісу віддали на 25 років під мисливські угіддя громадській організації «Товариство мисливців та рибалок «Легіон»». Це 57 лісових кварталів Берестянського та 65 кварталів Холоневицького лісництв Державного підприємства «Цуманське лісове господарство». В обидвох випадках депутати віддали під мисливські угіддя й заповідні території місцевого та державного значення.

Про те, що заповідні території потрапили до рук приватних осіб, розповідають працівники Національного природного парку «Цуманська пуща», в якого депутати без будь-яких консультацій та запитів відібрали небагато-немало 6 тисяч 319 гектарів земель, які були як на балансі самого парку, так і на балансі лісгоспу.

Ківерцівщина: площу заказника «Зубр» можуть зменшити

А все почалося із того, що мисливські організації «Легіон» та «Горинь» звернулися до Цуманського лісгоспу із проханням відмовитися від тисяч гектарів лісових масивів. У розпорядженні «Громадського.Волинь» є звернення «Легіону» та позитивні відповіді Цуманського лісгоспу про відмову від угідь:

Звернення Легіону за 10 червня 2014 року
Звернення Легіону за 10 червня 2014 року

Звернення «Легіону» за 7 липня 2015 року
Звернення «Легіону» за 7 липня 2015 року

Звернення «Легіону» від 13 січня 2016 року
Звернення «Легіону» від 13 січня 2016 року

ДП «Цуманське ЛГ» добровільно відмовилося від мисливських угідь
ДП «Цуманське ЛГ» добровільно відмовилося від мисливських угідь

ДП «Цуманське ЛГ» добровільно відмовилося від мисливських угідь
ДП «Цуманське ЛГ» добровільно відмовилося від мисливських угідь

ДП «Цуманське ЛГ» добровільно відмовилося від мисливських угідь
ДП «Цуманське ЛГ» добровільно відмовилося від мисливських угідь

 

Згодом у порядку денному 13-ї сесії Волинської обласної ради з’явилося два проекти рішень:  Про надання мисливських угідь у користування ГО «ТМР «Горинь» та   Про надання мисливських угідь у користування ГО «ТМР «Легіон». Проекти на розгляд ради подав депутат Василь Столяр. Спершу він презентував їх на засіданні  постійної депутатської комісії з питань екології, раціонального використання природних ресурсів облради, яку ж сам очолює. Комісія (з числа депутатів: Василь Столяр, Ігор Лех, Борис Бабійчук, Володимир Гунчик, Володимир Дейна, Сергій Котюк, Олександр Омельчук, Юрій Ройко) проекти затвердила і на будь-які зауваги представників «Цуманської пущі», прокуратури, Мінекології не відреагувала. І вже потім проекти затвердили без обговорень депутати на сесії, 12 квітня. До слова, самі проекти рішень були оприлюднені сайті Волинської обласної ради за кілька годин до проведення сесійного засідання.

Тисячі гектарів заповідного фонду Ківерцівщини віддали під мисливські угіддя

Також додамо, що ці питання подавалися на сесію облради не вперше. Минулого 2016-го року Василь Столяр намагався пролобіювати ці питання, але їх вдавалося знімати з порядку денного. Окрім цього у Міністерстві екології та природних ресурсів України й Адміністрації Президента відреагували негативно на наявні проекти рішень і застерегли депутатів не вчиняти протизаконних дій.

Зокрема, в листі АП до Кабінету міністрів та адміністрації «Цуманської пущі» йдеться:

Також на проекти рішень відреагувало Міністерство екології та природних ресурсів України. У листі до Волинської обласної ради за серпень 2016 року йдеться:

«…просимо вжити заходів щодо ненадання у користування мисливських угідь у межах Ківерцівського національного природного парку «Цуманська пуща»

 

Лист Мінекології до Волинської обласної ради щодо запобігання прийняття рішення про передачу територій Нацпарку у приватні мисливські угіддя
Лист Мінекології до Волинської обласної ради щодо запобігання прийняття рішення про передачу територій Нацпарку у приватні мисливські угіддя


 

Також представники Нацпарку інформували прокуратуру області про можливе незаконне рішення і просили вжити заходів.

Передачу земель «Цуманської пущі» під мисливські угіддя прокоментував її директор

Як повідомляє директор «Цуманської пущі» Ігор Квач, в обласній раді на жодне звернення парку не відреагували і не відповіли, і на засіданнях депутатської комісії представників парку не запрошували.

У прокуратурі на той момент відповіли, що якщо рішення радою не прийняте, то й вчиняти ніяких дій правоохоронна установа не в силі.

Врешті-решт депутати віддали тисячі гектарів лісових масивів на 25 років під мисливські угіддя в тому числі і заповідні території – місця проживання червонокнижних рослин і тварин, – розповідає керівник Відділу науково-дослідеої роботи Націоанального парку «Цуманська пуща» Степан Штокало.

Так, території, на яких збираються незабаром полювати, уміщують:

  1. Ландшафтний заказник державного значення «Кормин» – розташований уздовж р. Кормин – лісовий масив дубово-березових і вільхових насаджень. Серед рідкісних видів флори тут зустрічаються: молочай волинський, коручка болотяна та товстянка звичайна, а з фауни – махаон, лелека чорний, чернь білоока (на прольоті), крех середній (крохаль довгоносий) – на прольоті, скопа, скигляк (підорлик) малий, журавель сірий, сорокопуд сірий, видра річкова, горностай, які занесені до Червоної книги України. Також тут росте унікальна зникаюча рослина – кальдезія білозоролиста. Цуманська пуща, а саме заказник «Кормин» та заказник «Чортове болото» – єдині місця в Україні, де зростає цей вид.

  1. Комплексна пам’ятка природи державного значення «Горянські (горинські) крутосхили» – цінний природний комплекс, що включає сосново-дубові насадження, вкраплення ялини європейської, крутосхили р. Горинь з лісовими і лучними угіддями, що створюють мальовничі краєвиди. Тут зростають окремі цінні види лікарських рослин.

Заповідні території місцевого значення:

  1. Лісовий заказник «Мішана діброва» – цінні еталонні насадження дуба природного походження віком до 160 років, які залишились в області на обмежених площах. Серед дуба місцями зростають сосна, береза, ялина, підлісок формують крушина, ліщина, а серед трав’яного покриву, де домінує папороть, ягідники, лікарські рослини, зустрічаються види, занесені до Червоної книги України: булатка червона, підсніжник білосніжний.
  2. Лісовий заказник «Різнолісся» – лісовий масив дубово-грабових і вільхових насаджень з домішкою берези, де зростають рідкісні насадження модрини європейської віком до 160 років. В підліску зростає крушина і ліщина. Серед трав’яного покриву зустрічаються вовчі ягоди пахучі, цибуля ведмежа, занесені до Червоної книги України, а також ряд лікарських і ягідних рослин.
  3. Лісовий заказник «Свіжа субір» –  лісовий масив цінних соснових насаджень з домішкою берези віком до 65 років, в підліску – ліщина. Серед трав’яного покриву зустрічаються лікарські рослини – конвалія травнева, первоцвіт весняний, барвінок малий, звіробій, а також булатка червона, занесена до Червоної книги України.
  4. Лісовий заказник «Чиста соснина» – цінна ділянка соснових віком 65 років, у підліску – ліщина. Тут зустрічається ряд видів лікарських рослин, зокрема, конвалія травнева, звіробій, чистотіл, череда та інші, а серед ягідників переважає суниця.
  5. Загальнозоологічний заказник «Чортове болото» – лісовий масив, у якому переважають вільхово-березові насадження з домішкою дуба черещатого віком до 110 років. Серед масиву зустрічаються болота, лучні угіддя, поляни з цінними рослинними угрупованнями. Вцілому з флори зустрічається близько 300 видів, а з фауни хребетних – понад 100 видів. Також «Чортове болото», як і заказник «Кормин» – унікальні своїм різноманіттям червонокнижних орхідей. Тут вони зростають великими скупченнями, що є рідкістю для України.

1.       Ботанічна пам’ятка природи «Дібровка» – цінна ділянка дубових насаджень природного походження віком до 110 років.

2.       Ботанічна пам’ятка природи «Ділянка соснового лісу-1» – унікальні та еталонні лісонасінневі насадження сосни звичайної.

3.       Ботанічна пам’ятка природи «Ділянка соснового лісу-2» – еталонні, насіннєві насадження сосни звичайної віком до 90 років.

4.       Ботанічна пам’ятка природи «Древина» – цінна ділянка сосново-дубових насаджень з домішкою берези віком 100 років.

5.       Ботанічна пам’ятка природи «Дубинка» – цінна ділянка дубових насаджень віком 160 років, з різноманітними видами квіткових, лікарських рослин, зокрема, конвалії травневої, алтею, місцями зустрічається регіонально рідкісна рослина – сон широколистий.

6.       Ботанічна пам’ятка природи «Дубова грабінка» – дубово-соснове насадження з домішкою граба віком до 140 років.

7.       Ботанічна пам’ятка природи «Різнолісся» – цінний лісовий масив, де переважає дуб звичайний природного походження віком до 150 років. Серед інших порід дерев  береза бородавчаста, вільха чорна, граб, осика та сосна звичайна. Серед рідкісних трав’янистих рослин зустрічаються: цибуля ведмежа, вовчі ягоди пахучі, сон широколистий, занесені до Червоної книги України.

8.       Ботанічна пам’ятка природи «Сосновий бір» – еталонне насадження сосни звичайної віком 60 років.

9.       Ботанічна пам’ятка природи «Сосняк» – цінна ділянка соснових насаджень високого генофонду віком 80 років.

10.   Ботанічна пам’ятка природи «Ялинник» – насадження ялини звичайної віком до 60 років, з частковою домішкою сосни звичайної. В трав’яному покриві зустрічаються рідкісні рослини, занесені до Червоної книги України: плаун річний, лілія лісова, вовчі ягоди пахучі.

11.   Ботанічні пам’ятки природи «Ялинник-1», «Ялинник-2», «Ялинник-3»

12.   Заповідні урочища «Горинська дача-1», «Горинська дача-2», «Горинська дача-3»,«Горинська дача-4»,«Горинська дача-5» – чисті дубові насадження віком 140 років, рідкісні на Волині. У підліску зростають: ліщина, крушина, горобина. Серед різних трав’янистих рослин зростають види, занесені до Червоної книги України: аконіт строкатий, астранція велика, баранець звичайний. Фауна хребетних нараховує понад 100 видів, серед яких найчисельніші птахи.

13.   Заповідне урочище «Горинська діброва» – дубові насадження віком 140 років.

Ці – невеликі ділянки старих дубових лісів (вік 120-150 років) є рештками пралісів Цуманської пущі. Разом вони становлять осередок добре збереженої природної рослинності, – розповідає Степан Штокало.

Будь-яка господарська діяльність на території Нацпарку не може вестися без погодження із Мінекології України. Відповідно до ст. 16 та 21 ЗУ «Про прородно-заповідний фонд України», ст. 20 ЗУ «Про мисливське господарство та полювання», п. 4 Положення про Національний природний парк «Цуманська пуща» на території нацпарку мисливство заборонено, а ведення мисливського господарства не належить до його основних завдань, втім такі застереження жодного обранця громади Волині не налякало. Проте, Степан Штокало який роками займається лісовою справою не може передбачити, наскільки негативно обернуться мисливські господарювання на заповідних територях як парку «Цуманська пуща», так і інших заповідних територій, які депутати обласної ради віддали у 25-річне користування приватним особам.

Нагадаємо, що  рішення надати землю Цуманського лісгоспу у користування Товариству мисливців та рибалок «Горинь» ухвалили 12 квітня під час сесії Волинської обласної ради. Згодом директор «Цуманської пущі" Ігор Квач прокоментував цю ситуацію.

Також читайте:

Передачу земель «Цуманської пущі» під мисливські угіддя прокоментував її директор

Тисячі гектарів заповідного фонду Ківерцівщини віддали під мисливські угіддя

Ківерцівщина: площу заказника «Зубр» можуть зменшити

Природозахисник зафіксував криваві сліди розправи над вовком в заказнику "Зубр"

Коментар
07/09/2024 Субота
07.09.2024
06.09.2024